Chrapanie i zaburzenia erekcji

lekarze specjaliści > Chrapanie > Chrapanie i zaburzenia erekcji

Specjaliści Radzą

Chrapanie i zaburzenia erekcji

Chrapanie jest objawem zaburzeń drożności dróg oddechowych.
Podczas snu u każdego z nas dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła. Przepływające w trakcie wdechu powietrze może u niektórych osób wywoływać drgania ścian gardła – chrapanie to dźwiękowy efekt tych drgań. Konsekwencją tego procesu jest zmniejszony przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu. Chrapanie może współwystępować z bezdechami
Bezdech jest krótkotrwałą przerwą w oddychaniu, która może prowadzić do bardzo głębokiego niedotlenienia organizmu i w jego następstwie do innych poważnych schorzeń.

Czy chrapanie i bezdechy mogą mieć związek z zaburzeniami erekcji?
Mężczyźni, u których występują zaburzenia oddychania podczas snu, zdecydowanie częściej cierpią na problemy z erekcją.
W opublikowanym w 1990 roku w Stanach Zjednoczonych badaniu przeprowadzonym na 1025 pacjentach z zaburzeniami erekcji, stwierdzono występowanie zaburzeń oddychania podczas snu o różnym natężeniu u ponad 80 % z nich.
Z kolei w grupie chorych z bezdechami stwierdzono częstość występowania problemów z erekcją u ponad 50% pacjentów!

W jaki sposób bezdechy wpływają na wystąpienie zaburzeń erekcji?
Jest wiele dowodów przemawiających za niekorzystnym wpływem bezdechów na jakość erekcji.
Przede wszystkim bezdechy nasilają objawy chorób, które same w sobie są czynnikami wywołującymi zaburzenia erekcji. Są nimi: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, miażdżyca.
Ponadto, u chorych z bezdechami następuje skrócenie lub wyeliminowanie jednej z faz snu, tzw. snu REM, podczas którego w normalnych warunkach dochodzi do wielokrotnych samoistnych erekcji. Uważa się, że działają one ochronnie i ich regularne występowanie warunkuje prawidłowy wzwód. Brak snu REM wyklucza erekcje samoistne i zakłóca normalne funkcjonowanie organizmu w tym zakresie.
Potwierdzono też, że kolejne nawracające niedotlenienia organizmu wpływają niekorzystnie na tzw. ciała jamiste, czyli przestrzenie w obrębie penisa, do których napływa krew w momencie wzwodu. Okazuje się, że u osób, u których występują nocne niedotlenienia, dochodzi do stopniowego zwłóknienia ciał jamistych. W konsekwencji stopniowo erekcje są coraz słabsze i coraz krótsze.

Czy można temu zaradzić?
Każdej chorobie lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Zaburzenia oddychania podczas snu rozpoczynają się zwykle od łagodnego chrapania ale niediagnozowane i nieleczone przekształcają się stopniowo w przewlekły i niszczący organizm proces chorobowy. Jeżeli przez dłuższy okres, co noc będzie u pacjenta dochodziło do niedotlenienia tkanek, dolegliwości związane z erekcją będą narastać i utrwalać się. U chorych, u których głębokie niedotlenienie trwa wiele lat, leczenie zaburzeń erekcji może być niezwykle trudne.
Każdy chory z opisanymi problemami powinien poddać się badaniu nocnemu. Badanie takie wykonuje się w domu pacjenta i jest ono całkowicie nieinwazyjne. Badanie pozwala stwierdzić, czy podczas snu występują okresy niedotlenienia organizmu. Jeśli tak, konieczna staje się konsultacja u lekarza specjalizującego się w problematyce zaburzeń oddychania podczas snu i odpowiednia terapia.
Mille Medica
ul. Lanciego 13 lok. 4 i 5, Warszawa

Chrapanie

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl