Chrapanie - Czy chrapanie może być groźne?

MEDserwis.pl > Chrapanie >Czy chrapanie może być groźne?

Czy chrapanie może być groźne?

Chrapanie ciągle jest postrzegane jako całkiem niegroźna, trochę drażniąca dolegliwość. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest chrapanie i jak niebezpieczne niesie ze sobą zagrożenia.

Czym jest chrapanie

Podczas snu, w skutek zwiotczenia mięśni a tym samym zwężenia cieśni gardła, wiotkie ściany górnych dróg oddechowych zaczynają drgać wprawiane w ruch przez przepływające przez nie powietrze. Bywa, że u niektórych osób droga przepływu powietrza podczas chrapania zostaje całkowicie zamknięta. W wyniku tego człowiek przestaje oddychać przez kilka sekund. Jeśli takie przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 10 razy w czasie 1 godziny snu, to zjawisko to określa się mianem bezdechu sennego.

Przyczyny chrapania

Przyczyną chrapania mogą być wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w obrębie nosa np. krzywa przegroda nosowa, polipy nosa lub przerost małżowin nosowych. Chrapanie może powodować nieżyt nosa alergiczny lub naczynioruchowy. Nie bez znaczenia pozostają nieprawidłowości w obrębie gardła - takie jak: przerost języczka, zbyt wiotkie, przerośnięte podniebienie miękkie, przerost migdałków, przerost języka, wiotkość języka. Chrapanie może być wynikiem nieprawidłowej budowy anatomicznej jaką jest m.in. mała i cofnięta żuchwa. Z kolei chrapanie u dzieci najczęściej jest spowodowane przerostem migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego. Do innych czynników powodujących chrapanie u dzieci zalicza się: alergię, niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji - np. zapalenia zatok.

Niebezpieczne skutki chrapania

Chrapanie i bezdechy najczęściej powodują takie odczuwalne objawy jak: zwiększona senność w ciągu dnia, przewlekłe uczucie zmęczenia czy poranne bóle głowy. U chrapiących osób pogarsza się wydolność fizyczna, intelektualna i seksualna. Jednak chrapanie, jak i bezdech senny to nie tylko kłopoty z koncentracją czy niewyspanie, to stany bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. Długotrwałe chrapanie oraz bezdech senny powodują niedotlenienie tkanek organizmu a tym samym przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia, takich jak: nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca. Bezdech i związane z tym niedotlenienie może indukować nocny udar lub zawał serca, dlatego też chrapanie trzeba leczyć.

Diagnostyka

U pacjentów chrapiących, w pierwszej kolejności przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski. Podczas badania pacjenta laryngolog zwraca przede wszystkim uwagę na nieprawidłowości występujące w obrębie nosa, nosogardła i gardła. Badanie można uzupełnić w razie wątpliwości badaniem fibroskopowym górnych dróg oddechowych. Ponadto, lekarz może zlecić polisomnografię. Na podstawie zebranych wyników badań lekarz podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia.

Leczenie chrapania

W zależności od rozpoznanej przyczyny chrapania, laryngolog wybiera odpowiednią metodę leczenia. Wiele zabiegów laryngologicznych nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu – są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Wkrótce po zabiegu pacjent wraca do domu i swoich codziennych obowiązków. Rodzaj zabiegu, który zaleci laryngolog zależy m.in. od umiejscowienia problemu. Jeśli przyczyną chrapania jest nieprawidłowość w obrębie nosa, np. krzywa przegroda nosowa, jest to wskazanie do wykonania operacji przegrody nosa czyli septoplastyki. W przypadku problemów z chrapaniem i bezdechem wywołanych dużą masą języka najczęściej wykonuje się zabieg termoablacji nasady języka. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie masy nasady języka a przez to usunięcie problemów z chrapaniem i bezdechem.

Jednym z zabiegów wykonywanych w przypadku wiotkiego podniebienia i zbyt długiego języczka jest metoda CELON - termoterapia bipolarna. Zabiegi wykonywane tym sposobem są małoinwazyjne i wykonywane ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Metodę tę obecnie uważa się za optymalną -dającą jednocześnie efekt usztywnienia podniebienia miękkiego jak również skrócenia podniebienia. W przypadku przerostu migdałków podniebiennych można zastosować kryptolizę - to zabieg tzw. złotego środka, czyli małoinwazyjna metoda leczenia, podejmowana w sytuacji, kiedy objawowe leczenie migdałków jest niewystarczające, natomiast nie ma jeszcze wskazań do zastosowania metody radykalnej, czyli usunięcia migdałków.

Aby skutecznie walczyć z chrapaniem, warto także popracować nad nadmierną masą ciała – niezwykle istotna jest aktywność fizyczna i prawidłowa dieta. Silny organizm oznacza lepszą kondycję mięśni i tkanek w okolicy górnych dróg oddechowych. Istotne też jest zarzucenie nałogu palenia papierosów. Często jednak tego typu sposoby przynoszą jedynie niewielką poprawę, zawsze jednak wspomagają profesjonalną interwencję lekarza.

zdjecie

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl